От днес, 13 ноември, започва Световната седмица на предприемачеството. Отбелязва се от 2008 г. през втората пълна седмица на ноември по инициатива на Мрежата за глобално предприемачество (GEN), с цел подпомагане на предприемачите да разширят своя бизнес за постигане на икономически растеж в страните по света. У нас се отбелязва със съдействието на организацията “Джуниър Ачийвмънт България”. Как страната ни се включва в Световната седмица на предприемачеството и какви са проявите, предвидени за тази година – разговаряме с Ирина Илиева, изпълнителен директор на “Джуниър Ачийвмънт България”.
“Световната седмица на предприемачеството е най-мащабната глобална кампания, която има за цел да вдъхнови младите хора към предприемачеството като потенциален път за своето бъдещо развитие, към това да създават решения на реални проблеми в техните общности и в света. В рамките на тази кампания реално в над 110 страни по целия свят се организират през тази седмица различни инициативи с тази цел. Ние, като домакини сме предвидили редица инициативи, свързани със стимулиране на предприемачеството сред най-младите. Всички инициативни комитети, независимо от това в каква институция са, ще получат материали за това как могат да проведат открит урок с млади хора, отворени лекции или така наречените иновационни лагери. Планирани са и два национални конкурса, като единият от тях е с фокус към най-малките” – подчерта Ирина Илиева.
Част от дейностите, предвидени за учениците са уебинар на тема “Защо е важно да мислим иновативно”. За най-малките предприемачи е предвиден конкурс “Дрехите на бъдещето”, казус за иновационни лагери, както и предизвикателства за ученици в гимназиален етап за иновативно мислене и кръгова икономика.
Видинското училище “Петко Рачев Славейков” също се включва със свои инициативи в Световната седмица на предприемачеството. Предвиден е иновационен лагер, който се провежда в училището с ученици от паралелките по икономическа информатика, каза Кристина Ванчева, преподавател по икономически дисциплини.
“Иновационният лагер е интензивен уъркшоп за ученици в гимназиален етап. По време на лагера учениците разискват конкретно бизнес предизвикателство и генерират идеи, с които решават поставения казус и разбира се се съобразяват с критериите иновативност, приложимост и обществена полза. Имаме доста предприемчиви млади хора и хубавото на такъв тип инициативи е, че се стимулира тяхното творческо мислене и се развиват предприемаческите им нагласи” – отбеляза Кристина Ванчева.
Тази година в календара от събития по повод Световната седмица на предприемачеството ще участва и българската инициативата “Предприемачи в клас”, която има за цел да свърже ученици с опитни предприемачи. Досега има осъществени срещи с над 300 класа от училища в цялата страна, като онлайн срещите са отворени за всички, които искат да отбележат Седмицата на предприемачеството.
Източник: www.bnr.bg